Коли будівництво вважають «самовільним»

Суд пояснив, коли будівництво вважають «самовільним» ubr.ua 30.05.2012

В Україні Вищий спеціалізований суд «розширив» підстави для визначення будівництва самочинним. Про це ексклюзивно для UBR.UA повідомила Юлія Божко, партнер Юридичної компанії «Закон Перемоги». У повідомленні йдеться, що 30 березня 2012 Пленум Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ прийняв Постанову «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» № 6, яка спрямована на регламентація виділеного судовою практикою кола питань , пов’язаних із здійсненням самочинного будівництва. Пунктом 2 Постанови конкретизовані категорії справ, які розглядаються судом в порядку ст. 376 Цивільного кодексу України (ЦК України), а також пунктом 7 визначено справи, до яких не можуть бути застосовані правила даної статті.

Як пояснила адвокат Юлія Божко, постанова «розширює» наведені в ст. 376 ЦК України підстави визначення будівництва «самовільним» i на випадок здійснення будівництва «на земельній ділянці, що не була відведених особі, яка здійснює будівництво». У постанові, за словами експерта, самовільним також вважається «будівництво хоча i на підставі проекту, але за наявності істотних порушень зазначених норм і правил як в самому проекті, так i при будівництві, при наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень». Тобто, в даному випадку обов’язковою умовою визнання будівництва самочинним є наявність рішення спеціально уповноваженого органу про усунення недоліків.

Адвокат зазначає, що згідно п. 9 Постанови при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 26 закону «Про основи містобудування» суперечки з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного архітектурного контролю в межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства. У зв’язку з цим звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право.

Враховуючи наведене, уточнює адвокат Юлія Божко, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовом про визнання права власності на самовільно побудовані об’єкти суд звертати увагу чи вказано в позовні заяві відповідно до вимог статті 119 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) обставини за зверненням позивача в інспекції державного будівельного архітектурного контролю про прийняття об’єкта в експлуатацію та посилання на докази зазначених обставин. При відсутності посилання на такі обставини або докази суд відповідно до вимог статті 121 ЦПК залишити позовну заяву без руху і надати строк для усунення недоліків з наслідками, передбаченими частиною другою статті 121 ГПК.В п. 27 Постанови роз’яснено, розташованих на земельній ділянці поряд з житловим будинком господарсько-побутові будівлі та споруди: сараї, гаражі, літні кухні і т.п. відповідно до положень статей 186 (головна річ i приналежність), 381 (садиба як об’єкт об’єкт права власності) ГК України є приналежністю головної речі (будинку). «У зв’язку з цим положення ч. 5 ст. 376 ЦК не є підставою для визнання за власником такого житлового будинку самостійного права власності на самовільно побудовані господарсько-побутові будівлі та споруди, які були зведені після набуття ним права власності на будинок або садибу, пояснює адвокат.

Довідка.

Самовільне будівництво (самовільне будівництво) як поняття, передбачене в цивільному кодексі України. У ст. 376 зазначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються: 1) на земельній ділянці, що не була відведених для цієї мети; 2) без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; 3 ) з істотними порушеннями будівельних норм i правил